طراحی سایت یک مبحث جدید و روبه رشد در جامعه ما است. ما در اینجا سعی داریم تا کلیه مطالب مربوط به طراحی سایت را برای شما روشن کنیم. نخست در مورد چیستی سایت توضیح می دهیم که بسیاری از افراد کم و بیش اطلاعاتی در این زمینه دارند. سپس انواع کاربردهای سایت را شرح می دهیم. و در آخر انواع روش های طراحی سایت را بررسی می کنیم.

آشنایی با هر یک از این سه بخش مزایای خود را دارد. طراحی سایت مانند هر نوع کسب و کار، نیاز به شناخت درست و پیگیری مستمر دارد.

موفقیت در طراحی سایت:

بدانیم دقیقا چه چیزی می خواهیم، و هدف از طراحی سایت چیست.

روش مناسب با اهداف جهت طراحی سایت انتخاب کنیم.

فعالیت های انجام شده، و بازخورد مشتریان را پیگیری کنیم.

با توجه به وضعیت موجود و نیاز مشتریان سایت را بروزرسانی کنیم.

طراحی سایت یکی از نیاز های غیر قابل اجتناب کسب و کارهاست. دو دلیل برای این اهمیت وجود دارد. اول شما می توانید کسب و کار خود را به جمعیتی میلیونی معرفی کنید. دوم، قابلیت های پردازشی وب سایت، که برگرفته از امکانات برنامه نویسی و سخت افزار کامپیوتری است.

قابلیت پردازشی وب سایت به خودی خود، دو امکان مهم را برای انجام هرکاری فراهم می کند. نخست انجام سریع و بی وقفه کارها و دوم دقت بالا که دارای تاریخچه دقیق عملیات هم هست.

بطور کلی نرم افزارهای کامپیوتری و به طبع آن وب سایت برای هر نوع عملیات تکرار پذیری راه حل قابل ارایه دارند.

ما در این مقاله قصد داریم ابتدا توضیحاتی کامل و پایه ای در مورد چیستی وب سایت ارایه دهیم. پس از آن انواع کاربرد هایی را که یک وب سایت می تواند داشته باشد را شرح می دهیم. سپس انواع روش های طراحی سایت را توضیح می دهیم.

وب سایت چیست؟

وب سایت چیست؟ به زبان ساده، وب سایت مجموعه ای از صفحات وب است. صفحات وب، مجموعه ای از متن، عکس و ویدیو هستند که در قالب یک فایل(HTML) ذخیره می شوند. “صفحات وب” صفحات آنلاینی هستند که می توانید با استفاده از اینترنت و سرویس وب در رایانه یا گوشی هوشمند مشاهده کنید.

به عنوان مثال، yadegarweb.ir یک وب سایت است و شما در  حال مشاهده یک صفحه در آن، با کمک اینترنت هستید.

دو عبارت “سایت” و “وب سایت” یکسان هستند و به سایت اینترنتی اشاره دارند.

وب سایت، یک سایت اینترنتی در بستر وب است که شما می توانید اطلاعاتی درباره خود، کسب و کارتان یا هر موضوع دیگری قرار دهید و کاربران می توانند با استفاده از اینترنت به آن دسترسی داشته باشند

۶ دلیل برای طراحی سایت

چرا به سایت نیاز داریم؟ برای کسب و کار من، کاربرد طراحی وب سایت چیست؟

 • افزایش دسترسی: وب سایت کمک می کند تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنیم، این افراد مشتریان احتمالی ما هستند.
 • حضور آنلاین: به مشتریان امکان می دهد در هر زمان و از هر مکان ما را پیدا کنند. با آنلاین بودن، احتمال رفتن مشتریان به سمت رقبا کاهش می یابد.
 • افزایش اعتبار: حضور آنلاین، کسب و کار را حرفه ای تر می کند. همچنین ضریب اعتماد مشتریان را افزایش می دهد.
 • گسترش بازار: وب سایت می تواند از سراسر جهان مشاهده شود. بنابراین، ممکن است مشتریان بالقوه را، از نقاط مختلف کشور و حتی جهان پیدا کنیم.
 • مقرون به صرفه: فروشگاه اینترنتی، یا خدمات الکترونیک در مقایسه با یک فروشگاه واقعی یا سازمان، بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های عملیاتی، دستمزدها، هزینه آب و برق و غیره کاهش می یابد. همچنین سایت نوعی از از تبلیغات فراگیر است که یک بار برای همیشه هزینه آن را می دهیم.
 • تعامل با مشتری: برای مشتریان آسان تر است که به صورت آنلاین تماس بگیرند، سؤال بپرسند و بازخورد بدهند. ارتباط با کاربران کمک می کند تا محصولات  و خدمات را بهبود ببخشیم. و در نهایت فروش را افزایش دهیم.

برای درک بهتر، یک سایت فیزیکی (ساختمان) را در نظر بگیرید. سایت فیزیکی می تواند فروشگاه، موزه، دفتر خدماتی و یا هر کاربرد دیگری داشته باشد. در وب سایت هم اطلاعات دیجیتال و فایل ها قرار می گیرند. دقیقا مانند هر ساختمانی که آدرس بخصوصی دارد، وب سایت نیز یک آدرس منحصر به فرد دارد که کاربران می توانند با استفاده از این آدرس به سایت شما دسترسی داشته باشند.

از نظر فنی، یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب به هم پیوسته در اینترنت هستند، که تحت یک نام منحصر به فرد یا آدرس آنلاین(دامنه) گروه بندی شده اند. این صفحات که به عنوان صفحات وب شناخته می شوند، حاوی اطلاعات و یا فرم های خدماتی یک کسب و کار یا سازمان هستند. اطلاعات ممکن است در قالب های مختلفی مانند متن، تصویر، ویدئو، صدا و انیمیشن باشند. خدمات نیز ممکن است مانند خرید یا فروش محصولات، دانلود محصولات دیجیتال و غیره باشد.

به عنوان مثال، صفحه ای که در حال حاضر مشاهده می کنید یک صفحه وب است. این یکی از چندین صفحه در وب سایت ما “yadegarweb.ir” است. این صفحه و چندین صفحه دیگر با نام “yadegarweb.ir” دسته بندی شده اند که می توانید با وارد کردن “www.yadegarweb.ir” در یک مرورگر وب به آنها دسترسی داشته باشید.

هر روشی که منجر به ایجاد وب سایت می شود، طراحی سایت نامیده می شود.

طراحی سایت روش های مختلفی دارد. انتخاب روش طراحی سایت بستگی به نوع کاربری شما از سایت دارد.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات مفصل درباره چیستی وب سایت، مقاله “وب سایت چیست؟” را بخوانید.

انواع سایت

در این بخش انواع سایت را، از لحاظ کاربرد آنها توضیح می دهیم.

شناختن انواع سایت، یکی از مهمترین گام ها برای طراحی سایت است. چرا که شما برای سفارش طراحی سایت، باید از کاربرد سایت، برای کسب و کار و یا ایده خود مطمن باشید. همچنین برای طراحی سایت روش های مختلفی دارند. هر یک از روش های طراحی سایت نیز شرایط متفاوتی دارد.

ای اطلاعات کامل در مورد انواع سایت، می توانید به مقاله “انواع سایت” مراجعه فرمایید.

انواع سایت، با توجه به دو مولفه دسته بندی می شود:

 • کاربرد انواع سایت
 • روش های طراحی سایت
وب سایت می تواند هر چیزی باشد که شما می خواهید.   وقتی به کل اینترنت نگاه کنید، اکثر سایت‌ها در یکی از این دسته‌بندی‌های منظم و واضح قرار می‌گیرند. هرکدام از آنها دستورالعمل‌ها و ویژگی‌های توصیه‌شده خاص خود را دارند. اکثر سایت های موجود در اینترنت در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرند.
شما اول باید انتخاب کنید که، کدام یک از انوع سایت را نیاز دارید.
رایج ترین انواع سایت ها وبلاگ ها، سایت های تجارت الکترونیک، سرگرمی و وب سایت های شرکتی هستند، اما چندین مورد کاربردی دیگر نیز وجود دارد. دانستن تفاوت‌ها بین انوع سایت ها به شما کمک کند تا بدانید، به کدام یک از انواع سایت برای کسب و کار و یا پروژه خود نیاز دارید.
این مقاله رایج‌ترین انواع سایت‌ ها را شرح می‌دهد.  همچنین در اینجا توضیح می دهیم که هرکدام از انواع سایت برای چه چیزی هستند و چه کسانی از آن ها استفاده می کنند.
در ادامه ۱۴ کاربرد مختلف برای انواع سایت ها را به طور مختصر ذکر می کنیم:
 1. سایت بلاگ: وبلاگ نوعی سایت کوچک است که برای انتشار اطلاعات شخصی استفاده می شود. وبلاگ را میتوانید به صورت رایگان روی میزبان های سرویس وبلاگ ایجاد کنید. وبلاگ مانند یک دفترچه خاطرات شخصی است که هر اطلاعاتی شامل عکس و متن می توان روی آن قرار داد.
 2. سایت های سرگرمی: به کاربران اجازه تماشای فیلم، پخش موسیقی و بازی های آنلاین را می دهند. به عنوان نمونه سایت “www.aparat.com” برای تماشای ویدیو.
 3. وب اپیلکیشن: وب اپلیکیشن یا همان نرم افزار تحت وب(اپلیکیشن در علم کامپیوتر همان نرم افزار است)، یکی از مهمترین انواع سایت ها است. با وب اپلیکیشن می توان هر نوع نرم افزاری را در قالب یک وب سایت پیاده سازی کرد. به عنوان مثال نرم افزار های حسابداری، انبارداری، اتوماسیون سازمان ها و… . همچنین وب اپلیکیشن ها بستری برای ساخت اپلیکیشن های موبایل و رایانه، که قابل اجرا روی انواع سیستم ها می باشند(اندروید-IOS-ویندوز-لینوکس)، به شمار می روند. در وب اپلیکیشن، هر ایده ای را می توانید تبدیل به نرم افزاری کنید که روی هر دستگاهی قابل اجرا باشد.
 4. سایت شرکتی: برای معرفی کسب و کار شرکت ها و اشخاص که در آن محصولات و خدمات را معرفی می کنند. مثل “yadegarweb.ir” که برای معرفی خدمات طراحی سایت است.
 5. وب سایت فروشگاهی: امکان خرید یا فروش کالا به صورت اینترنتی را فراهم می کند. مثل “www.amazon.com
 6. وب سایت شخصی: افراد برای معرفی بیوگرافی و رزومه خود اینگونه سایت ها را می سازند. مانند”www.cristianoronaldo.com” که وب سایت شخصی فوتبالیست کریستیانو رونالدو است.
 7. سایت عضویت: سایت هایی که اطلاعات و محتوای دست اول و ارزشمند را در اختیار اعضای ثبت نام شده قرار می دهند. ممکن است برای بعضی یا همه این اطلاعات از کاربر هزینه دریافت شود. مثل “www.filimo.com” برای پخش آنلاین فیلم.
 8. وب سایت شبکه اجتماعی: به کاربران اجازه ایجاد حساب کاربری و برقراری ارتباط با دوستان خود را می دهد. وب سایت اینستاگرام “www.instagram.com” در ایران به دلیل استفاده از اپلیکیشن اینستاگرام  کمتر شناخته شده است، در حالی که امکانات داخل اپلیکیشن و سایت اینستاگرام یکی هستند.
 9. وب‌ سایت آموزشی: وب‌سایت‌های مدارس، دانشگاه‌ ها و آموزشگاه های مستقل که اطلاعاتی درباره دوره‌های آموزشی ارایه می‌دهند. همچنین مطالب آموزشی را بصورت آنلاین در اختیار دانشجویان قرار می دهند. مثال: www.yale.edu (وب سایت دانشگاه ییل که اطلاعاتی در مورد برنامه های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد، روش پذیرش، و همچنین برخی دوره های آنلاین ارائه می دهد).
 10. وب سایت دولتی: انواع مختلف اطلاعات و خدمات را ارائه می دهد و در زمان بسیار صرفه جویی می کند. مثال: www.mfa.gov.ir (وب سایت رسمی وزارت خارجه ایران که شامل اطلاعات برنامه های مختلف دولتی مانند پاسپورت و خدمات کنسولی است).
 11. سایت موتور جستجو: به کاربران کمک می کند تا اطلاعاتی را در وب جستجو کنند و نتایج مورد نظر را پیدا کنند. مثال: www.google.com (معروف ترین وب سایت موتور جستجو).
 12. سایت فروم: سایت فروم، محلی برای پرسش و پاسخ در زمینه های مختلف است. در فروم ها کاربران پس از ایجاد یک حساب کاربری، می توانند سوالی را بپرسند. سپس دیگر کاربران به سوال پرسیده شده پاسخ دهند، و حتی تعداد بیشتری از کاربران در مورد پاسخ های داده شده بحث کنند.سایت فروم معمولا برای زمینه های علمی و کاری های مختلف کاربرد فراوانی دارد. به طور مثال تعداد زیادی از مهندسان کامپیوتر و برنامه نویسان در سایت “www.stackoverflow.com”  عضو هستند، که مکانی برای پرسش و پاسخ خطاهای برنامه نویسی است.
 13. سایت خبری: سایت هایی وابسته به خبرگزاری های مختلف که برای انتشار اخبار استفاده می شوند. مانند “www.farsnews.ir
 14. سایت ویکی:وب سایت ویکی یا دانشنامه آزاد، نوعی سایت برای انتشار رایگان مطالب علمی و اطلاعات هستند. وب سایت ویکی یکی از انواع سایت هایی است که توسط نهادها به صورت غیرانتفاعی ایجاد می شوند. افراد مختلف می توانند مقاله های علمی و اطلاعات را در زمینه های مختلف در این سایت ها قرار بدهند. مانند:ویکی پدیا

انواع روش طراحی سایت

در این بخش روش های مختلف جهت طراحی سایت را بررسی می کنیم.

انواع روش طراحی سایت، گزینه های مختلفی برای طراحی سایت را فراهم می کند. هرکدام از انواع روش طراحی سایت مزایا و معایب خود را دارد.

شما پیش از انتخاب یکی از انواع روش طراحی سایت، باید نوع سایت و هدف خود از ایجاد سایت را مشخص کنید.

شما با توجه به هدف و ایده خود از طراحی سایت، باید یکی از انواع سایت را انتخاب کنید. سپس با توجه به بودجه مالی و یا نیروی انسانی خود، یکی از انواع روش طراحی سایت را برای شروع انتخاب کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست، که هدف شما، از طراحی سایت مهمترین عامل موفقیت شما خواهد بود. پس از هدف، صبر و پیگیری کارکرد سایت، مهمترین عامل موفقیت شما است.

نا گفته نماند که صاحبان سایت، پیوسته باید از نحوه تعامل کاربران با سایت خود، بازخورد بگیرند. سپس با بررسی رفتار کاربران و شناسایی نیاز آن ها، اقدام به بروزرسانی سایت خود کنند.

در این بخش روش های طراحی سایت، بصورت مختصر بررسی می شود. برای اطلاعات کامل در مورد انواع روش طراحی سایت به صفحه “انواع روش طراحی سایت” مراجعه کنید.

طراحی سایت وردپرس:

 • هزینه کم طراحی سایت
 • طراحی سایت در زمان کوتاه
 • مناسب برای کاربرد های عمومی(فروشگاه، شرکتی، شخصی)
 • مناسب برای سایت متوسط

طراحی سایت کدنویسی:

 • پیاده سازی امکانات پیچیده
 • سرعت و کیفیت بالا
 • قیمت طراحی سایت بالا
 • مناسب برای سایت های بزرگ

در اینجا ۴ روش طراحی سایت را مرور می کنیم:

طراحی سایت وردپرس

طراحی سایت وردپرس یکی از پرکاربردترین روش های طراحی سایت است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است.

سیستم مدیریت محتوا(Content Management Systemیا به اختصار CMS) یک نرم‌افزار همراه یا مستقل برای ایجاد، گسترش، مدیریت و ذخیره محتوا در صفحات وب است. محتوای وب سایت شامل متن، گرافیک، عکس، ویدئو، صدا و کد است که برای نمایش محتوا یا تعامل با کاربر استفاده می‌شود. مدیریت محتوا نقش زیادی در تجارت امروز دارد و پایه و اساس وبلاگ نویسی، انتشار مقالات، اخبار، توضیحات محصولات و … در وب سایت است.

مزایای طراحی سایت وردپرس :

 • هزینه کم طراحی سایت
 • پشتیبانی آسان
 • انجام سریع تغییرات
 • امنیت متوسط به بالا
 • صرفه جویی در زمان طراحی سایت

طراحی سایت کدنویسی

طراحی سایت کدنویسی روش پایه ای برای طراحی سایت است. آنچه که امروز به عنوان انواع روش طراحی سایت شناخته می شود، نتیجه ی توسعه ی طراحی سایت کدنویسی است. در این روش پس از تعریف وساختار وب بایستی با یکی از زبان ها ی برنامه نویسی موجود، شروع به کدنویسی کنید. زبان های مختلفی برای برنامه نویسی وب، توسعه یافته اند. هر یک از این زبان ها قابلیت ها و مزایای خود را دارند که پیوسته در حال بروزرسانی هستند.

طراحی سایت با کدنویسی معمولا قیمت بالایی دارد. کد نوشته شده نزد برنامه نویس به امانت می ماند(مگر با پرداخت هزینه جداگانه که خرید امتیاز کد برنامه محسوب می شود). ولی با این حال مزایای بسیاری دارد. در یک کلام ساده، طراحی سایت با کدنویسی هیچگونه محدودیتی ندارد. سرعت و کیفیت سایت را می توانید تا سطح بالایی ارتقا دهید. و همچنین امکانات متنوعی را تحت عنوان یک سایت ایجاد کنید.

مزایای طراحی سایت کدنویسی

 • سرعت اجرای بالای سایت
 • پیاده سازی امکانات پیچیده در سایت
 • ایجاد نرم افزار های کاربردی- اپلیکیشن موبایل
 • حفظ کیفیت سایت زمان ترافیک ورودی بالا

طراحی سایت وبلاگ

طراحی سایت وبلاگ یکی از انواع روش طراحی سایت است که از گذشته مرسوم بوده است. وبلاگ را می توان یک سایت کوچک تعریف کرد، که زیر مجموعه یک سایت بزرگتر است.

در وبلاگ شما بسیاری از امکانات سایت را ندارید. آدرس سایت شما زیر مجموعه ای از آدرس میزبان وبلاگ است. و بدتر از همه تبلیغات میزبان وبلاگ در سایت شما همیشه یافت می شود. با این حال وبلاگ مزایای خود را دارد. اکثر میزبان های وبلاگ خدمات خود را به صورت رایگان ارایه می دهند. کار کردن با وبلاگ نیز نیاز به دانش تخصصی بالا ندارد.

طراحی سایت با سایت ساز

سایت ساز ها نوعی سیستم مدیریت محتوا شخصی هستند. ولی با تفاوت های محدود کننده. در مقابل کار با آن آسان تر بوده و شما برای چنین سایتی هزینه پرداخت می کنید.

سایت سازها، یک سایت کدنویسی شده هستند. چندین قالب آماده برای کاربرد های مختلف( مثل سایت شرکتی و فروشگاهی) دارند. در این روش طراحی سایت، امکان تغییر در قالب و یا امکانات سایت محدود به مشروط به پرداخت هزینه های اضافی است.

بیشتر بخوانید